دپارتمان تحقیق و توسعه (R & D)

شرکت ساتل رهام به واسطه کارشناسان زبده، تیم آموزش دیده و سابقه درخشان در زمینه شبکه ها و تجهیزات فیبر نوری، قادر است تمامی پروژه های مرتبط به تحقیق و توسعه (R&D) مشتریان را از ایده و طرح اولیه تا مرحله ساخت، تست، نصب و پیاده سازی پشتیبانی کند. تیم R&D شرکت ساتل رهام به با برگزاری جلسات متعدد با مشتریان، نیازهای فنی واقعی آنها را جهت ارائه بهترین و مقرون بصرفه ترین راه حل فنی بررسی و آنالیز میکند.
بخشی از خدمات R&D شرکت ساتل رهام شامل: سنجش امکان پذیری پروژه، ارزیابی فنی، ارائه پیشنهادات فنی مختص پروژه، طراحی، ارائه راه حل های مترولوژی، تست و کالیبراسیون، آنالیز دیتا، عیب یابی، آموزش و مشاوره می باشد.


 1.    بررسی امکان پذیری پروژه و ارائه پیشنهاد فنی

 شرکت ساتل رهام به پشتیبانی سابقه طولانی و محققین کارآزموده در زمینه فیبر نوری و تجهیزات پسیو و اکتیو نوری، امکان بررسی و ارزیابی تکنولوژی های جدید جهت کاربردهای گوناگون را فراهم می آورد. کارشناسان ما امکانپذیری طرح های مختلف و گنجاندن تکنولوژی های جدید در سیستم های نوری موجود را به وسیله تحقیق، آنالیز کارایی و بازدهی طرح فنی مورد نظر، بررسی گزینه های فنی موجود، و ارائه طراحی های مربوطه میسر میسازند. در نهایت، پیشنهاد مقرون به صرفه فنی به همراه شرح دقیق جزئیات، طراحی و محاسبات مربوطه، لیست تجهیزات مورد نیاز (LOM) و لیست قیمت (LOP) به مشتری ارائه میگردد.

2.    طراحی، ارزیابی و پیاده سازی

تیم طراحی شرکت ساتل رهام با توجه به سابقه و دانش کافی در زمینه شبکه های فیبر نوری مختلف قادر است طراحی های بهینه متناسب با نیاز مشتری یا سیستم های موجود را ارائه نماید. کارشناسان طراحی ما مواردی همچون کارایی، قابلیت ادغام در سیستم های موجود، تعمیر و نگهداری و ... را در فاز طراحی در نظر گرفته و به صورت نزدیک با شرکت های وابسته و لینک های داخلی و خارجی خود جهت توسعه طراحی های بهینه مختص پروژه همکاری مینماید. مواردی که طراحان ما در فاز طراحی مورد توجه قرار میدهند عبارتند از:
1.    ساخت بهینه و استفاده آسان و مقرون به صرفه در زمینه:
-    طراحی کابل نوری
-    طراحی تجهیزات پسیو نوری شامل کابینت های توزیع فیبر نوری (OCDF / ODF)، کانکتورها و ...
-    طراحی و یا اصلاح تجهیزات اکتیو فیبر نوری مانند SDH، سوییچ ها و ...
2.    نگهداری و عملکرد بهینه سیستم مورد نظر در شرایط مختلف


3.    راه حل های مترولوژی

کارشناسان شرکت ساتل رهام بهترین و مناسب ترین راه حل های مترولوژی را  با توجه به نیاز فنی پروژه ارائه میدهند. با توجه به تنوع فیبر نوری و شکل بندی های مختلف شبکه های فیبر نوری و تجهیزات موجود در شبکه، دستورالعمل های مختلفی جهت اندازه گیری و محاسبه پارامترهای مورد نیاز ارائه میگردد. کارشناسان ما راه حل های بهینه جهت اندازه گیری و شناسایی پارامترها و سیستم های موجود را با توجه به استانداردهای انتقال داده و مخابرات ارائه میدهند.
کارشناسان ما محاسبه “loss budget”  را برای کل مسیر و یا سکشن به سکشن در مرحله طراحی یا قبل از تست لینک نوری محاسبه و آنالیز می نمایند تا به بررسی و شناسایی مشخصات عملکرد سیستم ها و همچنین تخمین نتایج مورد انتظار اندازه گیری بپردازند. در هنگام محاسبه “loss budget”، میزان مشارکت تضعیف کننده های مختلف و منابع نویز در لینک فیبر نوری و تجهیزات اکتیو و پسیو نوری محاسبه شده و به صورت آماری تخمین زده میشود. افت ناشی از تجهیزات و مولفه های پسیو شامل افت کانکتور، محل جوش فیبر، و افت ناشی از کوپلر ها و اسپلیترها و ... در شبکه تخمین زده میشود. در زمینه محاسبه افت تجهیزات اکتیو، بازده سیستم (gain)، طول موج، توان انتقال دهنده، حساسیت دریافت کننده و دینامیک رنج در نظر گرفته میشود و جدول نتیجه محاسبات به کارفرما/مشتری ارائه میگردد.


4.    تست، کالیبراسیون، و بررسی کیفیت

کارشناسان شرکت ساتل رهام بهینه ترین و مناسب ترین تکنیک و متد اندازه گیری و تست تجهیزات و کابلهای فیبر نوری قبل و بعد از پیاده سازی سیستم ها را ارائه میدهند. شرکت ساتل رهام داری تجهیزات مورد نیاز تست فیبر نوری شامل OTDR، power meter،  light source و غیره میباشد و قادر است انواع متدهای تست و کالیبراسیون را با توجه به شکلبندی و نوع فیبر و تجهیزات مورد استفاده در شبکه پیشنهاد و در روی شبکه یا در لابراتوار پیاده سازی نماید. تست های نوری شامل تست مولفه های نوری، تست پیوستگی، اندازه گیری افت ناشی از نصب، تست نرخ خطای بیت، اندازه گیری پلاریزاسیون، اندازه گیرهای مربوط به طول موج، پراکندگی پهنای باند و غیره را شامل میشود.

نرخ خطای بیت، اندازه گیری پلاریزاسیون، اندازه گیرهای مربوط به طول موج، پراکندگی پهنای باند و غیره را شامل میشود. 


5.    آنالیز داده و عیب یابی

کارشناسان شرکت ساتل رهام با توجه به تنوع مولفه ها و سیستم های نوری مورد اندازه گیری به آنالیز و تعبیر داده ها، کارایی سیستم ها و نتایج حاصل از اندازه گیری  پارامترهای شبکه میپردازند. کارشناسان ما بازدهی و عملکرد مولفه های نوری، کابل و سیستم ها را با توجه به استاندارهای ملی و بین المللی ارزیابی کرده و گزارش کاملی از نحوه عملکرد و کارایی سیستم ها ارائه مینمایند. در صورت وجود ایراد و یا مشکل در شبکه، کارشناسان ما به ایزولاسیون محل عیب و بررسی علل نقص عملکرد پرداخته و محل عیب را شناسایی مینمایند. همچنین، گزارش دلایل ایجاد عیب و همچنین پیشنهادات فنی جامع جهت رفع عیب به صورت مقرون به صرفه در کمترین زمان ممکن تهیه و ارئه میگردد.

6.    مشاوره و آموزش

شرکت ساتل رهام خدمات آموزش و مشاوره را جهت شبکه های توزیع نوری (ODN) با ساختارهای گوناگون ارائه میدهد. خدمات مشاوره و آموزش ساتل رهام در برگیرنده موارد ذیل می باشد:
-    طراحی شبکه و تجهیزات شبکه های فیبر نوری  
-    ارائه طراحی با جزئیات کامل جهت پیاده سازی شبکه نوری
-    سرپرستی و هدایت اعضای تیم اجرایی در حین پیاده سازی و اجرای پروژه
-    آموزش نحوه عملکرد و کار با تجهیزات، به روز رسانی سیستم ها/ نرم افزارها، تعمیر و نگهداری تجهیزات
-    مشاوره در زمینه دستور العمل و چگونگی تست شبکه، تجهیزات و کابلهای فیبر نوری در حین و پس از اجرا و پیاده سازی پروژه
همچنین، تیم کارشناسان ما داکیومنت جامع (as-built) شامل طراحی، نتایج تست و اندازه گیری، مشخصات فنی سیستم ها، اصلاحات انجام شده روی سیستم ها و دلایل مربوطه و غیره را برای هر پروژه آماده و به کارفرما ارائه مینمایند. تهیه داکیومنت جامع و کامل برای هر پروژه کلید مدیریت پروژه، نگهداری سیستم ها، و عیب یابی سیستم ها در هنگام بهره برداری پروژه میباشد.